WordPress Gtmetrix PageSpeed Sorunları ve Çözümleri

SeLoRe Webmaster 0 Comments

Page speed sorunlarının wordpresste çözümü için çeşitli eklentiler mevcut fakat siteyi hızlandıralım derken eklenti kurup yavaşlatmanın anlamı yok diye düşünüyorum. Bu yüzden çeşitli araştırmalar yapıp bu sorunları kodlar yardımı ile kendi sitem için çözdüm ve sizlerde yararlanın istediğim için paylaşıyorum. Bu anlattığım çözümler apache web serverde denenmiştir diğerlerinde çalışır mı bilemiyorum.

1.Enable gzip compression
Gzip sıkıştırma özelliğini kullanmak için sunucumuzda Deflate modülünün aktif olması gerekiyor. WHM’de bunu EasyApache ile apache derlemesi yaparken modül listesinden bulup aktif edebiliriz. gzip compression çözümü için .htaccess dosyamıza bu kodları ekliyoruz.

2.Leverage browser caching
Tarayıcı Önbelleğine Alma Özelliğinden Yararlanmayı aktif hale getirmek için .htaccess dosyamıza bu kodları ekliyoruz

3.Enable Keep-Alive
Bu özellik Off olduğunda apache her request(istek) için yeni bir connection (bağlantı) kurar. Bu durum sayfa açılış hızımızı büyük ölçüde etkiler. KeepAlive On olarak değiştirildiğinde, ilk istekten sonra her istemci için bağlantı belirli bir süre açık kalır. Her yeni istekte yeni bir bağlantı açılmaz, bunun yerine var olan bağlantı kullanılır. Bu özelliği kullanabilmek için öncelikle WHM panelden aktif etmeliyiz. Bunun için Apache Configuration >> Global Configuration bölümünden ayarları şu şekilde değiştiriyoruz.
Keep-Alive  : On
Keep-Alive Timeout : 3
Max Keep-Alive Requests : 60

Daha sonra ise .htaccess dosyamıza bu kodları ekliyoruz

Keep-Alive özelliğinin aktif olup olmadığını bu siteden kontrol edebilirsiniz http://www.giftofspeed.com/check-keep-alive

4.Remove query strings from static resources
Bu sorunun çözümü için temanızın functions.php dosyasına bu kodları ekleyin.

5.Specify a Vary: Accept-Encoding header
Bu sorunun çözümü için .htaccess dosyasına bu kodları ekleyin.

6.Defer parsing of JavaScript

Bu sorunun çözümü için temanızın functions.php dosyasına bu kodları ekleyin.

Bu kodu eklediğiniz halde defer parsing of javascript altında eğer wp-includes/js/jquery/jquery.js dosyasında uyarı veriyorsa jquery kütüphanesinin daha hızlı yüklenmesi için google’dan çekmenizi istiyor demektir. bunun içinde temanızın functions.php dosyasına bu kodları ekleyin

7.Specify image dimensions

Bu uyarının altında belirtilen resimleriniz var ise bu resimlerin görüntü boyutları belirlenmemiş anlamına gelmektedir.
Örnek olarak görüntü boyutları belirlenmemiş bir resim etiketi

Bu da görüntü boyutları belirlenmiş bir resim etiketi

Bunun kolay çözümü için grepWin uygulamasını kullanabilirsiniz. Kullandığınız temayı bilgisayarınıza indirdikten sonra klasöre sağ tıklayıp grepWin seçeneğine tıklayın. örneğin hatalı resmin ismi image.jpg olsun, search for kısmına image.jpg yazıp alttan search butonuna tıklayın. Bu temadan temaya farklılık gösterebilir,arama sonuçlarında content-featured.php veya content.php çıktı ise sırayla bunlara sağ tıklayıp notepad ile açıp yukarıda örnekte gösterdiğim gibi boyut belirleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir